Round 2: Busselton

Round Two was proudly presented by

  

and supported by

          

 

 

Wow, what a day for swimming at Busselton this weekend!. Thank you to our presenting partners the City of Busselton and Print Sync, with a special thankyou to Mayor Grant Henley who set off our swimmers on the day.

There was a record number of 380 swimmers.

Conditions were near on perfect with even a pod of dolphins picking up the invite to #comeswimwithus.

Swimmers also got a taste of the new tracking technology brought to the series by WASE Timing.  Family and friends will now be able to watch their long distance (5km and 10km) swimmer’s progress from their smart device at all 10km rounds this Summer (Download Racemap from your preferred App Store).  Yes, that does include Round 3 at Coogee this Saturday proudly presented by Aussie Natural Spring Water.

Here are our place getters for the OWS Series Round 2 – Busselton, proudly brought to you be the City of Busselton and Print Sync:

https://my4.raceresult.com/112355/results?lang=en#0_733964

 

1.25km Swim
Name (Numb.) Club Time   Name (Numb.) Club Time
Under 15         Under 15      
Emily PHILLIPS (472) Breakers WA Swim Club 23:40.3   Nicholas COLLINS (426)   24:03.0
Hollie BERTOLINI (421) Breakers WA Swim Club 24:30.6   Thomas DAVIS (430)   24:04.6
Luna HARRISON (500) Breakers WA Swim Club 24:48.3   Michael BAKER (498)   24:08.7
Under 18         Under 18      
Kaila WARNER (1104) Georgiana Molloy Anglican School 24:34.4   Lachlan MURRAY (508) Georgiana Molloy Anglican School 23:58.0
Sarah SKELTON (479) Riverton Aquanauts 25:14.9   Oliver MILES (460) Georgiana Molloy Anglican School 25:08.0
Lily-Rose CALAUTTI (514) Riverton Aquanauts 25:20.3   Isaac DICKIE (432)   25:49.4
Open         Open      
Phoebe MCGILLIVRAY (1077)   24:42.7   Ali MARKS (501)   23:48.5
Paige RUNECKLES (507) Boddington Swim Club 25:28.9   Brynn WELLS (492)   26:14.0
Annie MITCHELL (462)   27:26.7   Sam BUHAGIAR (511)   28:13.7
Legends         Legends      
Amber BEE (419) Busselton Swim Club 26:26.6   Mark MURRAY (515)   25:20.0
Louise DE CHIERA (431)   27:58.5   Ben PHILLIPS (471)   25:26.7
Kristy MEDLEN (456)   28:09.2   Tim WILSON (494) Kwinana Swim Club 29:41.4
Super Legends         Super Legends      
Samantha CARRICK (425)   31:01.9   Adam SHINE (509)   24:41.7
Rachel SETON (478)   32:01.1   Neville WHITE (493)   26:09.2
Niamh KEANE (504)   35:27.5   Geoff MAZZUCCHELLI (454) Bunbury Masters 27:28.4
2.5km Swim
Name (Numb.) Club Time   Name (Numb.) Club Time
Under 15         Under 15      
Phoebe ASHWORTH (1026) South Lake Dolphins 32:10.2   Archie DAVIS (1046)   32:12.2
Amy KERR (1072) Bunbury Swim Club 34:55.2   Luke COLLINS (1041)   32:15.0
Imogen ASHWORTH (1025) South Lake Dolphins 41:01.0          
Under 18         Under 18      
Kate COLLINS (1040)   35:00.8   Angus JOHNSTON-WALKER (1070) Busselton Swim Club 32:06.3
Claire EMERY (1051) Riverton Aquanauts 35:28.4   Sam LISTON (1074) Georgiana Molloy Anglican School 34:57.6
Niamh HEALY (1065) Mt Barker Swim Club 37:15.2   Thomas MARISSEN (1075) Tuart Hill Swim Club 35:47.2
Open         Open      
Tahlia JENSEN (1068) Bunbury Swim Club 30:10.5   Matt BURTON (1111) Central Aquatic Swim Club 30:21.0
Grace WALTON (1838)   36:30.0   Kiran GIBBON (1056)   33:12.4
Katy WELCH (1123)   37:24.5   Alex LOOSELEY (1107)   35:01.1
Legends         Legends      
Josi SEARS (1116)   23:26.2   Travis KELLY (1071) Tuart Hill Swim Club 30:50.0
Michelle MANNING (1117)   35:18.8   Rich HORNER (1132)   34:59.2
Anthea BROWN (1034)   38:36.4   Steve HANCOCK (1060)   34:59.3
Super Legends         Super Legends      
Rhonda PEARSALL (1084) Busselton Swim Club 37:30.1   John ANDREWS (1024)   32:10.4
Glenis TATE (1097)   43:31.8   Bill HAYES (1062)   38:54.6
Sarah MUNACHEN (1137)   46:27.2   Robert BOYLAN (1032)   41:05.2
5km Swim
Name (Numb.) Club Time   Name (Numb.) Club Time
Under 15         Under 15      
Rosie WILSON (1826) Breakers WA Swim Club 1:05:47.8   Alessio MACRI (1788) Tuart Hill Swim Club 1:06:43.1
Daisy HEWITT (1778) St Hildas SC 1:12:20.1   Owen CATTAWAY (1757) Bunbury Swim Club 1:09:42.7
Sienna CUMMINS (1762) Kwinana Swim Club 1:13:31.5   Declan BROWN (1752) Tuart Hill Swim Club 1:15:58.3
Under 18         Under 18      
Chalise PRATT (1831) Tuart Hill Swim Club 1:06:23.9   Byron KIMBER (1783) North Coast SC 58:38.4
Tia DONOVAN (1764) Perth City Swim Club 1:07:31.3   Kyle LEE (1849)   58:39.9
Bianca PETITE (1803) South Lake Dolphins 1:10:29.4   Jack WILSON (1830) Breakers WA Swim Club 1:00:15.4
Open         Open      
Rebekah WELLER (1837) Peel Aquatic Swim Club 1:00:47.7   William ROLLO (1811)   58:37.3
Tessa VILJOEN (1835) Georgiana Molloy Anglican School 1:06:59.0   Harry HEWITT (1779) Westside Christchurch Aquatic 1:03:30.4
Nicola HAMILTON (1775) Tuart Hill Swim Club 1:09:50.6   Travis NEDERPELT (1840) Tuart Hill Swim Club 1:05:50.4
Legends         Legends      
Jaime BOWLER (1836)   1:05:30.9   Nicola FRASCHINI (1768)   1:00:47.3
Jennifer ROLLIN-BUSBY (1810) Mandurah Swim Club 1:19:54.9   Bob TARR (1815) Perth City Swim Club 1:06:46.9
Jess REYNOLDS (1809)   1:24:54.7   Benjamin HEWITT (1777)   1:12:20.0
Super Legends         Super Legends      
Bridget YOUNG (1846)   1:14:03.1   Aaron MAXWELL (1841) Perth City Swim Club 1:09:27.6
Julie ASTLEY (1748)   1:14:21.4   John MUIR (1795)   1:13:36.7
Nancy WARNOCK (1819)   1:31:53.2   Richard WILLIAMS (1822)   1:14:59.3

 

Exclusive Member Discount

 

Stop whining about boring weekends and start “wine-ing!”

Considered the capital of the Margaret River region, you’re sure to have a grape time at Round 2 in Busselton on Saturday 17 November! After your swim, you’ll be a short drive from the wine region and an abundance of world-class natural attractions.

Town Beach is not only known for its beautiful waters and white sand, but swimmers will also be alongside the iconic Busselton Jetty.

Date: Saturday 17 November 2018

Start time: 7:30am (Main event 8:00am)

Distances: 500m, 1.25km, 2.5km and 5km

Registrations on the day open at 6:30am and close at 7:30am sharp. Please come down within this time to check your name off and collect your kit. Registrations after 7:30am will not be accepted as this is a swimmers safety issue and is taken seriously.

Keep up to date and challenge your friends via our event facebook page OWS Series – Round 2 Busselton